Dallime mes rishikimeve të "Ené Ankiziadi"

Jump to navigation Jump to search
1.653 bytes added ,  3 vjet më parë
 
=== Himni homerik i Afërditës ===
Historia e lindjes së Enesë është thënë në "Himnin i Afërditës", një nga himnet më të mëdha homerike. [[Afërdita]] ka shkaktuar zotin tjetër [[Zeus]]in, të bie në dashuri me gratë e vdekshme. Zeusi, në hakmarrje, vendos dëshirën në zemrën e saj për [[Ankizi]]n, i cili është duke kullotur bagëtinë e tij në kodrat afër malit [[Ida]]. Kur Afërdita e sheh, ajo u godit nga dashuria. Ajo zbukuron veten si për një martesë hyjnore, dhe shfaqet para tij. Ai është kapërcyer nga bukuria e saj, duke besuar se ajo është një perëndeshë, por Afërdita e identifikon veten si një princeshë [[frigia]]ne. Pasi ata bëjnë dashuri, Afërdita zbulon identitetin e saj të vërtetë me të dhe Ankizi frikësohet nga mendimi se çfarë mund t'i ndodhë atij si rezultat i lidhjes së tyre. Afërdita e siguron atë që ai nuk do të ketë rrezik, dhe i thotë atij se do t'i lindë një djalë që do të quhet ''Ené''. Megjithatë, ajo e paralajmëron atë se ai kurrë nuk duhet t'i tregojë askujt se ai ka rënë me një perëndeshë. Kur lind Eneu, Afërdita e çon atë tek [[nimfa]]t e malit Ida. Ajo i drejton ata për të rritur fëmijën deri në moshën pesë vjeçe, pastaj e çojnë te Ankizi.<ref>"Homeric Hymn to Aphrodite." trans by Gregory Nagy, University of Houston.</ref> Sipas burimeve të tjera, Ankizi më vonë mburret me takimin e tij me Afërditën dhe si rezultat është goditur në këmbë me një rrufe nga Zeusi. Pas kësaj ai është i çalë në atë këmbë, kështu që Eneu duhet ta mbart atë nga [[Lufta e Trojës|flakët]] e [[Troja|Trojës]].<ref>[[Virgjili]], ''[[Eneida]]''</ref>
 
=== Në ''Iliadën'' e Homerit ===

Menyja e lëvizjeve