Dallime mes rishikimeve të "Shala"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes added ,  4 vjet më parë
v
 
== Gjeografia ==
Trojet fisnore të Shalës gjënden në Shqipërinë Veriore, në luginën [[Lumi i Shalës|lumit me të njëjtin emër]], në veri të Drinit dhe në jug të Thethit (përfshirë) ndër malësitë e Dukagjinit<ref name="Historical Dictionary of Albania"/>. Në kohët e institucionit të [[Bajraku|bajrakut]], Shala ndahej në katër të tillë: Thethi, Pecaj, Lotaj dhe Lekaj, ose tre bajrakë: Shala, Gimaj dhe Theth, dy të mbramët çmoheshin si fise më vete me gjitha të drejtat<ref name="ElsieTribes">{{cite book|author=Robert Elsie|title=The Tribes of Albania: History, Society and Culture|url=https://books.google.se/books?id=i2IpDAAAQBAJ&pg=PA120|accessdate=6 June 2017|year=2015|publisher=I.B.Tauris|isbn=9780857739322|pages=120-121}}</ref>. Trojet fisnore të Shalës kufizohen me Shoshin në jug nga kodra e Shën Gjergjit, me Planin dhe Shkrelin mbi bjeshkët e Qafës së Boshit në perëndim, me bjeshkët e Kelmendit dhe Krasniqes nga Qafa e Pejës në veri, dhe me fiset e Nikaj-Mërturit mbi Qafën e Ndërmajës dhe të Agrit në lindje. Rragami i Shalës tradicionalisht i përkitte Shalës, sot administrohet nga [[rrethi i Tropojës]].
 
Që nga gjysma e dytë e shekullit të 17të, nga ky fis u përhapën në viset e Kosovës dhe Maqedonisë së sotme. Periudha kur emigruan më bindshëm qe mes gjysmës së shekullit XVII dhe 1840, duke çuar në nënndarje të reja<ref name="Kaiser">{{cite book|author=Karl Kaser|title=Household and Family in the Balkans: Two Decades of Historical Family Research at University of Graz|url=https://books.google.com/books?id=zjmzQnrfFmQC&pg=PA124|accessdate=6 June 2013|year=2012|publisher=LIT Verlag Münster|isbn=978-3-643-50406-7|pages=124}}</ref> .
137

edits

Menyja e lëvizjeve