Dallime mes rishikimeve të "Shala"

Jump to navigation Jump to search
116 bytes added ,  4 vjet më parë
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 68.194.26.7) dhe riktheu rishikimin 1846233 nga Llazgo)
(→‎Gjeografia: +lidhje)
 
Që nga gjysma e dytë e shekullit të 17të, nga ky fis u përhapën në viset e Kosovës dhe Maqedonisë së sotme. Periudha kur emigruan më bindshëm qe mes gjysmës së shekullit XVII dhe 1840, duke çuar në nënndarje të reja<ref name="Kaiser">{{cite book|author=Karl Kaser|title=Household and Family in the Balkans: Two Decades of Historical Family Research at University of Graz|url=https://books.google.com/books?id=zjmzQnrfFmQC&pg=PA124|accessdate=6 June 2013|year=2012|publisher=LIT Verlag Münster|isbn=978-3-643-50406-7|pages=124}}</ref> .
Në Kosovë, Shala u përqendrua kryesisht në [[Vushtrria|Vushtrri]], [[Trepça e Vjetër|Trepçë]] e [[Mitrovica|Mitrovicë]] në zonën kodrinore të njohur si [[Shala e Bajgorës]], duke qenë Bajgora ngulimi më i madh ndër 37 vendbanimet e tyre. Atje u ndanë ndër 4 ''vllazni'': Gima, Peci, Maleti (të lidhur me Lotajt) dhe Lopçi. Ka gjithashtu shumë fis Shalë në [[Isniqi|Isniq]], [[Lluka e Epërme|Llukë të Epërme]], [[Strellca|Strellç]], në Ulët, [[Klina|Klinë]] dhe [[Drenica|Drenicë]].<ref name="ElsieTribes" />
 
== Kremte ==
Shala sipas traditës feston [[Gjoni i Kryqit|Shën Gjonin]] me 26 dhjetor bashkë me miqë dhe bija, por Shala gjithashtu feston edhe festën e Shën MikelitMhillin më 29 shtator, të cilët në këtë ditë therin dhe pjekin një dele.
 
== Pak Histori ==
137

edits

Menyja e lëvizjeve