Ndryshimi mes inspektimeve të "Ndok Gjeloshi"

Jump to navigation Jump to search
+lidhje
(U kthye versioni 1846225 i bërë nga 68.194.26.7 (diskutimet))
Etiketa: Undo
(+lidhje)
 
==Jeta==
Ndok Gjeloshi ishte pinjoll i trungut të Nik Vuksanit, në [[Shala|Shalë]][[Dukagjini|Dukagjinit]]. Ndoqi kolegjin Françeskan në [[Shkodra|Shkodër]], dhe më pas përfundoi Akademinë Ushtarake të Modenas në [[Italia|Itali]], ku mori gradën e togerit të forcave të Xhandarmërisë.
 
Ndoka më 1914 gjatë revoltës së Shqipërisë së Mesme u mobilizua në mbrojtje të [[Princ Vidi|Princ Vidit]]. Përkrahte [[Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”|Komitetin "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës"]], mbështeti fushatën për zgjedhjen e [[Luigj Gurakuqi|Gurakuqit]] në dhjetor të 1923.
137

edits

Menyja e navigimit