Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

Jump to navigation Jump to search
30 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Kimikisht,Celuloza është një [[karbohidrat]] kompleks., Përbërësipërbërësi kryesor i mureve të qelisë së [[bimë]]ve dhe rrjedhimisht përbërësi kryesor i shumë fabrikuesve të produkteve të fijeve, si [[letra]], [[dërrasa]], [[pambuku]] dhe [[pëlhura]]. [[Bimë]]t tradicionale perëndimore për prodhimin e celulozës ishin [[pambuku]] dhe [[lini]].[[ Druri]] ka qenë burim kryesor i bërjes së fijeve të letrës që nga viti [[ 1850]].
 
{{kimi-cung}}
[[Category:Kimi]]
12.723

edits

Menyja e lëvizjeve