Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Coretta Scott King"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: '''Coretta Scott King''' (27 prill 1927 - 30 janar 2006) ishte një autoer amerikane, aktiviste, udhëheqëse e të drejtave civile dhe gruaja e Martin Luther King, Jr. Coretta Scott K...)
 
No edit summary
{{WikiGap|shteti=Shqipëri}}
 
'''Coretta Scott King''' (27 prill 1927 - 30 janar 2006) ishte një autoer amerikane, aktiviste, udhëheqëse e të drejtave civile dhe gruaja e Martin Luther King, Jr. Coretta Scott King ndihmoi në udhëheqjen e Lëvizjes për të Drejtat Civile në vitet 1960. Ajo ishte një avokate aktive për barazinë afrikano-amerikane. Mbreti e takoi bashkëshortin e saj derisa ishte në kolegj, dhe pjesëmarrja e tyre u përshkallëzua derisa u bënë qendrore për lëvizjen. Në jetën e saj të hershme, Coretta ishte një këngëtare e suksesshme dhe shpesh përfshinte muzikë në punën e saj për të drejtat civile.<ref>{{cite news|url=https://news.google.com/newspapers?nid=2245&dat=20060206&id=sa5AAAAAIBAJ&sjid=JSEGAAAAIBAJ&pg=6935,3565433|title=Coretta Scott King honored at church where husband preached|last=|first=|date=February 6, 2006|work=Lodi News-Sentinel|access-date=}}</ref>