Dallime mes rishikimeve të "Ené Ankiziadi"

Jump to navigation Jump to search
1.963 bytes added ,  3 vjet më parë
v (v)
 
== Mitologjia romake ==
 
[[File:Denier frappé sous César célébrant le mythe d'Enée et d'Anchise.jpg|thumb|Eneu dhe Ankizi.]]
 
Historia e Enesë u vazhdua nga autorët [[Roma e lashtë|romakë]]. Një burim me ndikim ishte tregimi i themelimit të [[Roma|Romës]] në ''[[Origjina (Kato)|Origjinën]]'' e [[Kato i Vjetër]]it.<ref>{{cite journal|last=Stout|first=S.E.|year=1924|title=How Vergil Established for Aeneas a Legal Claim to a Home and a Throne in Italy|journal=[[The Classical Journal]]|volume=20|issue=3|pages=152–60|jstor=3288552}}</ref> Legjenda e Enesë ishte e njohur në kohën e [[Virgjili]]t dhe u shfaq në vepra të ndryshme historike, duke përfshirë ''[[Antikitetet Romake]]'' të historianit grek [[Dionisi i Halikarnasit]] (duke u mbështetur te [[Marcus Terentius Varro]]), ''Ab Urbe Condita'' nga [[Tit Livi|Livi]] (ndoshta varur nga Quintus Fabius Pictor, fl. 200 p.e.s.), dhe [[Gneu Pompeu Trogu]] (tani ekziston vetëm në një epitome nga [[Justini]]).
 
=== Në ''Eneidën'' e Virgjilit ===
 
[[File:Venus as Huntress Appears to Aeneas.jpg|thumb|'''Afërdita si gjuetare shfaqet Enesë'', [[Pietro da Cortona]].]]
 
''[[Eneida]]'' shpjegon se Eneu është një nga Trojanët të cilët nuk u vranë ose robëzuan kur [[Troja]] ra. Eneu, pasi u urdhërua nga perënditë të ikte, mblodhi një grup, të njohur kolektivisht si ''Eneadët'', të cilët pastaj udhëtuan për në [[Itali]] dhe u bënë paraardhësit e romakëve. Eneadët përfshinin: ati i Enesë [[Ankizi]], biri i tij [[Askani]] (i njohur gjithashtu si Juli), trombisti [[Miseni]], miqtë e tij [[Akati]], [[Sergesti]] dhe [[Akmoni]], shëruesi [[Iapiksi]] dhe timonieri [[Palinuri]]. Ai mori me vete statujat e hyjnive shtëpiake të Trojës: [[Lari]] dhe [[Penati]], dhe i shpërnguli në Itali.
 
Disa përpjekje për të gjetur një shtëpi të re dështuan; një ndalesë e tillë ishte në [[Sicili]], ku në [[Trapani|Drepanum]], në bregun perëndimor të ishullit, ati i tij, Ankizi, vdiq në mënyrë paqësore.
 
=== Në burime të tjera ===

Menyja e lëvizjeve