Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Sdi qka bona)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Jodi vepron me niseshtene duke dhene nje ngjyre blu te erret, ky quhet dhe testi i jodit (ose i niseshtese) pasi perdoret per te provuar pranine e njeres prej ketyre substancave kur dihet prania e tjetres.
 
== Komponimet kimike ==kooooooqe
Simboli kimik I elementit jod eshte I.
Numri atomikqiii I tij eshte 53.
Masa atomike eshte 253.81 gr/mol.
Dendesia e jodit eshte 4940 kg/m3
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve