Ndryshimi mes inspektimeve të "Medina"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  2 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Goelia) dhe riktheu rishikimin 1728780 nga CommonsDelinker
v
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Goelia) dhe riktheu rishikimin 1728780 nga CommonsDelinker)
{{Kartela vendbanim
| emri = Medina
| emri_amtar = اَلْمَدِينَة اَلْمَنَوَّرَة <br /> elal-MedinetulMadīnah al-mynevereMunauuarah
| lloji_vendbanimit = Qytet
| nofka = Qyteti i Ndritur
}}
 
'''Medina'''([[Arabishtja|ar.]]: المدينة المنورة, [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ}} ose المدينة [[sqt]]. {{IPA|ælmæˈdiːnæ}}, zyrtarisht njihet si '''elEl-Medinetul-myneveremuneuere'''), është qytet në [[Hixhaz]] një krahinë në perëndim të [[Arabia Saudite|Arabisë Saudite]] dhe është kryeqendra e provincës [[Provinca Al Medinah|Al Medinah]]. Është qyteti i dytë më i shenjtë [[Islam]] dhe vendi i varrimit të [[Muhammedi]]t.
 
== Përmbledhje ==

Menyja e navigimit