Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
502 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
pa lidhje dhe pa referenca
v (pa lidhje dhe pa referenca)
Etiketa: Undo
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë , është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,ne uje,dhe ne ajer...Ne fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.Një aktivist i njohur për të drejtat e kafshëve tha se ato gëzojnë «të drejtën themelore që të mos trajtohen vetëm si burim të ardhurash ose mall i lehtë përfitimi». Ai shtoi: «Edhe pse nuk janë njerëz, s’duhet t’i trajtojmë më si pronën tonë.»
 
Për shumë veta mund të jetë veprim ekstrem, por miliarderja Liona Helmsli i la trashëgimi qenit të saj një fond prej 12 milionë dollarësh, dhe la amanet që eshtrat e tij të viheshin pranë të sajave pasi të ngordhte
 
== Shiko edhe ==

Menyja e navigimit