Dallime mes rishikimeve të "Bushatllinjtë"

Jump to navigation Jump to search
153 bytes added ,  3 vjet më parë
→‎Dukagjinët: saktesim i burimit
(→‎Dukagjinët: saktesim i burimit)
 
=== Dukagjinët ===
Lidhja me Mirditën bëhet më e hershme duke e çuar mbrapa në kohë mundësinë e prejardhjes nga familja e Dukagjinëve mesjetarë, meqë edhe Mirdita ishte ndër zotërimet e tyre. PërkrahësNdër ipërkrahësit e këtij varianti ishte edheishin [[TefëSami CuraniFrashëri]],<ref>{{Cite ibook|title=Shqipëria cilidhe ashtushqiptarët: siMateriali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik"|last=Frashëri|first=Sami|authorlink=Sami Frashëri|publisher=Dajti 2000|year=2002|isbn=9789992772027|location=Tiranë|pages=244|trans_title=Kamûs-ül Â'lâm|quote=Origjina e kësaj familjeje shkodrane, sipas një thënieje, është nga familja princor e Dukagjinit...|translator=Zyber Hasan Bakiu}}</ref> [[Tefë Curani]], [[Elena Gjika|Dora d'Istria]] dhe [[Hyacinthe Hecquard|Hekardi]] pohojnë se "''... ky bark rrjedh prej parisë së Dukagjinit që janë përmendë qysh në kohë të Skënderbeut."'' Për H. Bushatin e tyrja është vetëm këmbëngulje. [[Sami Frashëri|Sami Frashërin]] origjina e këtij oxhaku e bënë ndërdyshas mes [[Cernojeviqët|Cernojeviqve]] dhe Dukagjinëve<ref>[[Sami Frashëri|Frashëri S]]''., Vepra IX: Personalitetet Shqiptare në Kâmûs al-A’alâm'', Logos-A, [[Shkup]], [[1994]]</ref>.[[Skeda:Qazim_bushati_pushkatuar_komunistet.jpg|parapamje|right|Qazim Bushati, pushkatuar nga komunistët]]
 
=== Sumej-Beganji ===
463

edits

Menyja e lëvizjeve