Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.41.166) dhe riktheu rishikimin 1765627 nga Tytuu
(Kam ndryshur e-të)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.41.166) dhe riktheu rishikimin 1765627 nga Tytuu)
 
===Pasuri ujore===
Hidrografia nuk eshteesht permend vetem reshjet sasia po ka dy bazena thuhetthiuhet cfare madhsie kan ku jane sa kapacite Meter kube kane
Per lumejt nuk thuahet asgje
sa i gjat ka qen drin 17 km me duke me puken bile me teper ....dhe sa esht gjatsia sotsote e liqenit Fierzes.
Bujqesia blegtoria ,pasurit minarale nuk flitet?????
Brendësia sipërfaqësore e Pukës përshkohet nga ujëderdhje të shumta, që burojnë prej vargmalesh, të ndërprerë mes tyre me lugina të thella e qafa të ngushta, me fshatra të vegjël e të shpërndarë, duke formuar, kështu, brenda krahinës tre grupe të mëdha ndarjesh gjeografike: Pukë; Iballë, Mahi (Spas), brenda të cilave dallohen ndarje më të vogla, si: Ana e Drinit, Ana e Udhës, Bregu i Gominës, Ana e Malit (Puka); Brigjet, Fusha e Iballës dhe Rruga e Madhe (Iballja); Bregu i Srriqes, Brigjet e Dukagjinit (Malizi, Spasi).
Popullsia është e besimit katolik (afro 80%) dhe muslimanmysliman (rreth 20%), por gjithmonë në fqinjësi të mirë, vëllazërore. Klima është me dimra të ftohtë dhe reshje të shumta (me 2020 mm). Temperatura mesatare e të ftohtit është - 3 gradë C.. Më e ulta arrin deri në - 24 gradë C. Mesatarja e të nxehtit në verë arrin në + 20 gradë C. Më e larta arrin deri në + 39 gradë C.
Bora zgjat deri në prill. Më 29-30 Mars 1995 në qytetin e Pukës ra deri në 85 cm borë. Prandaj, thuhet se në Pukë ka 6 muaj dimër. Megjithatë, qyteti i Pukës, qendra administrative e Rrethit, për verë ka klimë bjeshke gjë që e favorizon rrafshnalta ku ngrihet (835 m mbi nivelin e detit), pishat që e rrethojnë, dy ujëmbledhësit në afërsi, ajri shumë i pastër.
 
 
Prania e kësaj udhe me rëndësi ndërkrahinore e ballkanike u bë burim edhe për vet emrin e Pukës; si vendbanim, si rrethinë dhe si krahinë.
 
M'hanksh ka*** bythqir
 
=== Historia ===

Menyja e navigimit