Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Usein Bodaninsky"

171 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: '''Usein Bodaninsky''' (1 dhjetor 1877 - 17 prill 1938) ishte historiani, artisti, kritiku i artit dhe etnografi i Krimesë, drejtori i parë i Muzeut të Pallatit Bakh...)
 
No edit summary
'''Usein Bodaninsky''' ([[1 dhjetor]] [[1877]] - [[17 prill]] [[1938]]) ishte historiani, artisti, kritiku i artit dhe etnografi i Krimesë, drejtori i parë i Muzeut të Pallatit Bakhchisaray. Emri i plotë në stilin rus: Usein Abdrefievich Bodainsky (Rusisht: Усеин Абдрефиевич Боданинский); në Crimean Tatarisht: Üsein Abdurefi oğlu Bodaninskiy, Усеин Абдурефи огълу Боданинский. Mbiemri i tij është i rrjedhjes toponimike në gjuhën ruse dhe nënkupton "nga Bodana". 'Üsein' është një variant i 'Huseinit'.
 
Usein ka lindur në [[Krime|Krimea]], në fshatin Badana (Bodana) të Simferopol uyezd (qarkut), Guvernator i Tauridës, Perandoria Ruse, tani Perovo (Qarku Simferopol).