Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Usein Bodaninsky"

6 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Usein Bodaninsky''' ([[1 dhjetor]] [[1877]] - [[17 prill]] [[1938]]) ishte historiani, artisti, kritiku i artit dhe etnografi i Krimesë, drejtori i parë i Muzeut të Pallatit Bakhchisaray. Emri i plotë në stilin rus: Usein Abdrefievich Bodainsky (Rusisht: Усеин Абдрефиевич Боданинский); në Crimean Tatarisht: Üsein Abdurefi oğlu Bodaninskiy, Усеин Абдурефи огълу Боданинский. Mbiemri i tij është i rrjedhjes toponimike në gjuhën ruse dhe nënkupton "nga Bodana". 'Üsein' është një variant i 'Huseinit'.
 
Usein ka lindur në [[Krime|Krimea]], në fshatin Badana (Bodana) të Simferopol uyezd (qarkut), Guvernator i Tauridës, Perandoria Ruse, tani Perovo (Qarku Simferopol).