Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi i Brendshëm Bruto"

Jump to navigation Jump to search
BPV
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q12638)
(BPV)
[[Skeda:GDP nominal per capita world map IMF 2008.png|thumb|Right|PPB për vendet deri në vitin 2008 ( vlerësimi i [[FMN]]-së, tetor [[2008]])|400px]]
 
'''Bruto Prodhimi i Brendshëm BrutoVendor''' ''([[Lista e shkurtesave|shkurt]]: '''PBBBPV''')'' ( en - ''Gross domestic product'' , '''GDP''' ) është një tregues ekonomik që paraqet vlerën me çmimet e tregut të të gjitha të mirave materiale dhe shërbimeve të prodhuara '''brenda''' një shteti në një periudhë të caktuar (zakonisht një vit).
 
Prodhimi i Brendshëm Bruto nuk duhet ngatërruar me [[Prodhimin Kombëtar Bruto]] (PKB) i cili paraqet vlerën me çmimet e tregut të të gjitha të mirave materiale dhe shërbimeve të prodhuara nga burimet e punës dhe pronës së banorëve të një shteti '''brenda apo jashtë''' atij shteti në një periudhë të caktuar.
Anonymous user

Menyja e navigimit