Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi i Brendshëm Bruto"

Jump to navigation Jump to search
v
U kthyen ndryshimet e 91.187.120.100 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.
(BPV)
v (U kthyen ndryshimet e 91.187.120.100 (diskutimet) në versionin e fundit nga EmausBot.)
Etiketa: Rollback
[[Skeda:GDP nominal per capita world map IMF 2008.png|thumb|Right|PPB për vendet deri në vitin 2008 ( vlerësimi i [[FMN]]-së, tetor [[2008]])|400px]]
 
'''Bruto Prodhimi Vendori Brendshëm Bruto''' ''([[Lista e shkurtesave|shkurt]]: '''BPVPBB''')'' ( en - ''Gross domestic product'' , '''GDP''' ) është një tregues ekonomik që paraqet vlerën me çmimet e tregut të të gjitha të mirave materiale dhe shërbimeve të prodhuara '''brenda''' një shteti në një periudhë të caktuar (zakonisht një vit).
 
Prodhimi i Brendshëm Bruto nuk duhet ngatërruar me [[Prodhimin Kombëtar Bruto]] (PKB) i cili paraqet vlerën me çmimet e tregut të të gjitha të mirave materiale dhe shërbimeve të prodhuara nga burimet e punës dhe pronës së banorëve të një shteti '''brenda apo jashtë''' atij shteti në një periudhë të caktuar.

Menyja e navigimit