Dallime mes rishikimeve të "Enver Hoxha"

Jump to navigation Jump to search
402 bytes added ,  3 vjet më parë
+
v
(+)
U bë anëtar i Partisë Komuniste të Shqipërisë pas formimit të saj më 1941, kurse më 1943 u zgjodh sekretar i parë i saj. Me ndihmën e jugosllavëve [[Miladin Popoviq]] e [[Dushan Mugosha]], drejtoi luftën e partizanëve kundër pushtuesve italianë e më pas edhe kundër nazistëve gjermanë derisa Shqipëria u çlirua në nëntor 1944.
Regjimi katërdhjetëvjeçar i tij u karakterizua nga zhdukja e opozitës politike e intelektuale, represioni i vazhdueshëm politik në të cilin përfshiheshin kampet e detyrueshme të punës, pushkatimet pa gjyq dhe ekzekutimet e antikomunistëve të piketuar. Dënimet e kundërshtarëve të tij politikë me vdekje ose burgime të gjata dhe dëbimet e familjeve të tyre nga shtëpitë ku jetonin dhe internimet e tyre në fshatra të thella, ku kontrolloheshin rreptësisht nga policia dhe [[Sigurimi i Shtetit]] (policia sekrete). Gjithashtu, diktatura komuniste, u karakterizua nga metodat staliniste të asgjësimit të bashkëpunëtorëve të tij, që kërcënonin pushtetin e tij personal.
Pjesa më e madhe e kësaj shtypjeje u bë përmes armës së [[Sigurimi i Shtetit|Sigurimit të Shtetit]]. Në nivel material, u ndërtuan infrastruktura, industria e hidrocentralet, u forcua ushtria, u alfabetizua popullatën, u emancipua femra, u ndërtuan shkolla dhe u hapën Universiteti i Tiranës dhe [[Akademia e Shkencave e Shqipërisë]].
U lind realisht më 12 maj 1908 në lagjen "Teqe-Meçite-Hazmurat" të [[Gjirokastër|Gjirokastrës]], djali i dytë i Halil Hoxhës, një tregtar rrobash dhe Gjylihane Çuçit. Kishte një vëlla më të madh të quajtur Beqir i cili vdiq në moshë të re nga tuberkulozi, dhe tri motra Fahrien, Haxhon dhe Sanijen.
 
Familja e tij e kishte origjinën e mëhershme nga [[Dropulli]].{{Cn}} Sipas bashkëqytetarit dhe shkrimtarit [[Ismail Kadare]], Hoxhatët quheshin nga ''psefto'', gjysmëqytetarë-gjysmëfshatarë për nga veshja dhe sjelljet.<ref>{{Cite web|url=https://www.pressreader.com/albania/panorama-albania/20131015/282037619891212|title=Hoxhatët ishin gjysmëqytetarë dhe gjysmëfshatarë|date=15 tetor 2013|website=pressreader.com|publisher=Panorama|last=Kadare|first=Ismail}}</ref>
Hoxhajt ishin me origjinë të mëparshme nga [[Dropulli]].
 
Pas mejtepit, më 1917-1923 ndoqi mësimet në shkollën qytetëse "Liria" në vendlindje. Më 1923 nis mësimet në Liceun frëng të Gjirokastrës, pasi ishte regjistruar në klasën e 6-të të tij. Më 1927 - 1930 me mbylljen e liceut në vendlindje,<ref name=":0" /> me ndihmën e [[Eqrem bej Libohova|Eqrem bej Libohovës]]<ref name=":1">{{Cite book|title=Enver Hoxha|last=Fevziu|first=Blendi|publisher=UET Press|year=2011|isbn=978-99956-39-35-1|location=Tiranë|pages=}}</ref> iu mundësua një bursë shtetërore me të cilën vijoi mësimet në [[Liceu Kombëtar i Korçës|Liceun e Korçës]] gjer më 1930<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=136}}</ref>. Ishte më së shumti një nxënës nënmesatar ku më 1929 figuron me shumë nota kaluese dhe pak të mesme.<ref>{{Cite book|title=[[Enver Hoxha - Biografi nga Blendi Fevziu|Enver Hoxha]]|last=Fevziu|first=Blendi|publisher=UET Press|year=2011|isbn=9789995639351|location=Tiranë|pages=|quote="Një listë notash e ruajtur në arkivin e tij personal, e vitit 1929, përmban shumë “passable” dhe më pak “mediokre”."}}</ref>
463

edits

Menyja e lëvizjeve