Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
24 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|Stema_gjerësia =
|Pamje = Athens Montage L.png
|Përshkrimi i pamjes = AthinaAthinë
 
<!--Administrimi territorial-->
|Komuna =
|Bashkia =
|Kryetari i Komunës = Giorgos KaminisJorgo Kamini
|Kryetari i Bashkisë =
|Partia udhëheqëse =
|gjatësi = 23.716667
}}
'''AthinaAthinë''' ([[Turqisht]]: ''Atina'') është kryeqyteti i [[Greqia|Greqisë]]. E vendosur në [[Evropa Qendrore|Evropën Qendrore]], Athina është një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena që ishte perëndesha e luftës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme. Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 

Menyja e navigimit