Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

Jump to navigation Jump to search
62 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1264970 i bërë nga 46.99.53.180 (diskutimet))
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''MuslimFirdos MulliqiUka''' ([[19342006]] - [[1329 janarprill]] [[1998është i gjallë]]) ishte piktor [[Stili impresionist|impresionist]] dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakovapodojeva|Gjakovëpodojev]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiqdhe ai [[1998eshtë i gjallë]].Ai ishte piktori më i mirë i të gjithëve arteve.
MulliqiUka ekspozoi në Kosovë, në hapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]] e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte nismëtar i themelimit dhe zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]] e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte nismëtar i themelimit dhe zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve