Dallime mes rishikimeve të "Thesari (send)"

Jump to navigation Jump to search
675 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Ky Artikull|Shih: Thesari (kthjellim).}} thumb|Piratët dhe thesari '''Thesari''' (nga {{Lang-la|thesaurusi}}; nga {{Lang-el|θησαυρός}}...)
 
v
{{Ky Artikull|Shih: [[Thesari (kthjellim)]].}}
[[File:Sofia - Panagyurishte Thracian Gold Treasure.jpg|thumb|Thesari i Panagjyrisë - Sofja - Bullgaria]]
[[File:Pyle pirates burying2.jpg|thumb|Piratët dhe thesari]]
'''Thesari''' (nga {{Lang-la|thesaurusi}}; nga {{Lang-el|θησαυρός}} thēsauros, "dyqan thesari") është një përqendrim i pasurive të çmuara - të cilat shpesh janë me prejardhje nga historia e lashtë - që konsiderohen të humbura dhe / ose të harruara deri sa të rizbulohen. Përkufizohet edhe si "tërësia e gjërave dhe e monedhave të çmuara, zakonisht prej ari, argjendi dhe gurësh të çmuar." <ref>{{cite encyclopedia |last= |first= |author-link= |editor-last=Baku |editor-first=Pasho |editor-link= |encyclopedia=Enciklopedia universale e ilustruar |title=Thesar |trans-title= |url= |access-date= |language= |edition= |date= |year=2011 |publisher=Shtëpia Botuese Bacchus |series= |volume= |location=Tiranë |id= |isbn= |oclc= 734077163|doi= |pages=948 |archive-url= |archive-date= |dead-url= |quote= |ref=Baku}}</ref>Disa juridiksione përcaktojnë ligjërisht se çfarë përcaktohet me fjalën thesar, siç është ligji britanik i thesarit i vitit 1996.<ref>[https://www.etymonline.com/word/treasure "treasure" – Online Etymology Dictionary]</ref> <ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dqhsauro%2Fs θησαυρός], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus. The word has a [[Pre-Greek]] origin ([[Robert S. P. Beekes|R. S. P. Beekes]], ''Etymological Dictionary of Greek'', Brill, 2009, p. 548).</ref>
 
Fraza "gjak dhe thesar" ose "jetë dhe thesar" është përdorur për t'iu referuar kostove njerëzore dhe monetare që lidhen me përpjekje masive siç është p.sh. lufta e cila e shpenzonë që të dyjat.
 
== Shih edhe ==
* [[Thesari]]
* [[Thesaurusi]]
 
{{wiktionary|thesar}}
 
== Referenca ==
{{reflist}}

Menyja e lëvizjeve