Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhaferr Belegu"

Jump to navigation Jump to search
1.489 bytes added ,  2 vjet më parë
+
(Faqe e re: '''Xhaferr Belegu''', kryekonsull i Shqipërisë në Bari, konsull në Itali në vitet 1938 - 1939. {{Biografi-cung}} Kategoria:Biografi shqiptarësh Kategoria:Diplomatë shqip...)
 
(+)
'''Xhaferr Belegu''' ([[Elbasani|Elbasan]], kryekonsull[[11 ijanar]] Shqipërisë[[1904]] - Bari,[[1 konsulljanar]] [[1962]]) Italika qenë vitethistorian 1938dhe -diplomat 1939shqiptar.
 
== Biografia ==
{{Biografi-cung}}
U lind më 11 janar 1904 në Elbasan. Kreu shkollën e mesme "Naim Frashëri" në qytetin e lindjes. Mes viteve 1920 - 1928 kreu Akademinë Tregtare në [[Linc|Linz]] të [[Austria|Austrisë]]. Pas përfundimit të studimeve u kthye në [[Shqipëria|Shqipëri]].
 
Më 1938 u emërua kryekonsull i Shqipërisë në [[Bari (Itali)|Bari]], [[Italia|Itali]], detyrë që e kreu deri më 1939. Më tej u transferua konsull në qytetin e [[Manastiri (qytet)|Manastirit]] në [[Republika e Maqedonisë|Maqedoni]]. Pas pushtimit të [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Jugosllavisë]] nga nazistët, u kthye në atdhe.
 
U arrestua më 1945 si autor i veprës antijugosllave «Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë, 1878-1881». U lirua tre vjet më vonë më 1948. Ndërroi jetë më 1 janar të vitit të vitit 1962 në Elbasan.<ref name=":0">{{Cite book|title=Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç)|last=|first=|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit|year=2012|isbn=978-9928-168-01-6|location=Tiranë|pages=166}}</ref>
 
=== Vepra ===
 
* ''Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë 1878-1881'', [[Tirana|Tiranë]], 1939.
 
=== Përkthime ===
 
* [[Ivan Turgenjev]], ''Dashuni e parë'', [[Korça|Korçë]]: Peppo et Marko, 1933.<ref name=":0" />
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1904]]
[[Kategoria:Vdekje 1962]]
[[Kategoria:Historianë shqiptarë]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Elbasani]]
112

edits

Menyja e navigimit