Ndryshimi mes inspektimeve të "Hoti (fis)"

Jump to navigation Jump to search
447 bytes added ,  2 vjet më parë
 
== Religjioni ==
Më 1609, Bolica e përmend Hotin si pjesë e 6 fiseve të ritit katolik roman ndër 11 fiset kryengritëse.<ref>{{Cite book|title=Ballkani Perëndimor midis monarkisë spanjolle dhe Perandorisë Osmane|last=Bartl|first=Peter|publisher=Dituria|year=2011|isbn=978-9928-103-09-3|location=Tiranë|pages=200-201|trans_title=Der Westbalkan zwischen spanischer Monarchie und osmanischem Reich|translator=[[Pëllumb Xhufi]]}}</ref> Sipas [[Baroninjë Francrelacioni Nopça|Nopçës]], HotiBogdanit festonte [[Shën24 Nikolla|Shënmars Kollin]]1684, njëHoti javëpërfshihej në Ipeshkvinë e tërëDrishtit.<ref>{{Cite book|title=PikëpamjetDokumente fetare, doketshekujve dheXVI-XVII zakonetpër historinë e MalcisëShqipërisë IV Madhe(1675-1699)|last=NopçaPulaha|first=FrancSelami|authorlink=BaroniSelami FrancPulaha|last2=Zamputti|first2=Injac|authorlink2=Injac NopçaZamputti|publisher=EneasAkademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë: Instituti i Historisë|year=20121990|isbn=978-9928-110-29-9|location=Tiranë|pages=7532|translatoroclc=[[Mihal Zallari]]164916955}}</ref> Tradicionalisht një fis katolik, shenjti mbrojtës i Hotit është Shën Gjon Pagëzori, dita e të cilit ''Shnjoni i Hotit,'' kremtohet çdo vit më 29 gusht.<ref name="Elsie2015"/>
 
Sipas [[Baroni Franc Nopça|Nopçës]], Hoti festonte [[Shën Nikolla|Shën Kollin]] një javë të tërë.<ref>{{Cite book|title=Pikëpamjet fetare, doket dhe zakonet e Malcisë së Madhe|last=Nopça|first=Franc|authorlink=Baroni Franc Nopça|publisher=Eneas|year=2012|isbn=978-9928-110-29-9|location=Tiranë|pages=75|translator=[[Mihal Zallari]]}}</ref> Tradicionalisht një fis katolik, shenjti mbrojtës i Hotit është Shën Gjon Pagëzori, dita e të cilit ''Shnjoni i Hotit,'' kremtohet çdo vit më 29 gusht.<ref name="Elsie2015" />
 
== Demografia ==
112

edits

Menyja e navigimit