Ndryshimi mes inspektimeve të "Hoti (fis)"

Jump to navigation Jump to search
21 bytes added ,  2 vjet më parë
v
 
== Religjioni ==
Më 1609, Bolica e përmend Hotin si pjesë e 6 fiseve të ritit katolik roman ndër 11 fiset kryengritëse.<ref>{{Cite book|title=Ballkani Perëndimor midis monarkisë spanjolle dhe Perandorisë Osmane|last=Bartl|first=Peter|publisher=Dituria|year=2011|isbn=978-9928-103-09-3|location=Tiranë|pages=200-201|trans_title=Der Westbalkan zwischen spanischer Monarchie und osmanischem Reich|translator=[[Pëllumb Xhufi]]}}</ref> Sipas një relacioni të Bogdanit më 24 mars 1684, Hoti përfshihejqe nën Ipeshkvinë e Drishtit, më pas në atë të Pultit.<ref>{{Cite book|title=Dokumente të shekujve XVI-XVII për historinë e Shqipërisë IV (1675-1699)|last=Pulaha|first=Selami|authorlink=Selami Pulaha|last2=Zamputti|first2=Injac|authorlink2=Injac Zamputti|publisher=Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë: Instituti i Historisë|year=1990|isbn=|location=Tiranë|pages=32|oclc=164916955}}</ref>
 
Sipas [[Baroni Franc Nopça|Nopçës]], Hoti festonte [[Shën Nikolla|Shën Kollin]] një javë të tërë.<ref>{{Cite book|title=Pikëpamjet fetare, doket dhe zakonet e Malcisë së Madhe|last=Nopça|first=Franc|authorlink=Baroni Franc Nopça|publisher=Eneas|year=2012|isbn=978-9928-110-29-9|location=Tiranë|pages=75|translator=[[Mihal Zallari]]}}</ref> Tradicionalisht një fis katolik, shenjti mbrojtës i Hotit është Shën Gjon Pagëzori, dita e të cilit ''Shnjoni i Hotit,'' kremtohet çdo vit më 29 gusht.<ref name="Elsie2015" />
112

edits

Menyja e navigimit