Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Neofelis"

304 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Neofelis është një gjini që përbëhet nga dy lloje në Azinë Juglindore: [[Leopardi me re|leopardi me re]] (''Neofelis nebulosa'') në Azinë kontinentale dhe [[Leopardi me re i Sundës|leopardi me re i Sundës]] (''Nevofelis diardi'') në [[Sumatra]] dhe [[Borneo]].<ref name="BB">{{cite journal |author=Buckley-Beason, V.A. |author2=Johnson, W.E. |author3=Nash, W.G. |author4=Stanyon, R. |author5=Menninger, J.C. |author6=Driscoll, C.A. |author7=Howard, J. |author8=Bush, M. |author9=Page, J.E. |author10=Roelke, M.E. |author11=Stone, G. |author12=Martelli, P. |author13=Wen, C. |author14=Ling, L. |author15=Duraisingam, R.K.|author16=Lam, V.P.|author17=O'Brien, S.J. |year=2006 |title=Molecular Evidence for Species-Level Distinctions in Clouded Leopards |journal=Current Biology |volume=16 |issue=23 |pages=2371–2376 |doi=10.1016/j.cub.2006.08.066 |pmid=17141620}}</ref><ref name="Kitchener">{{cite journal |author=Kitchener, A.C. |author2=Beaumont, M.A. |author3=Richardson, D. |year=2006 |title=Geographical Variation in the Clouded Leopard, ''Neofelis nebulosa'', Reveals Two Species |journal=Current Biology |volume=16 |issue=23 |pages=2377–2383 |doi=10.1016/j.cub.2006.10.066 |pmid=17141621}}</ref>
 
Emri shkencor Neofelis është një kombinim i fjalës greke "''neo''" (νεο) që do të thotë "e re", dhe fjala latine "''felis''" që do të thotë "mace", fjalë për fjalë do të thotë "mace e re".<ref>Perseus Digital Library. Greek Dictionary [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/resolveform?type=start&lookup=neo&lang=greek νεο] Headword Search Result</ref><ref>Perseus Digital Library. Latin Dictionary [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?l=felis&la=la feles] Headword Search Result</ref>
 
==Referencat==