Dallime mes rishikimeve të "Neofelis"

Jump to navigation Jump to search
79 bytes added ,  4 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Emri i përgjithshëm ''Neofelis'' u propozua për herë të parë nga [[John Edward Grey]] në 1867, duke përfshirë dy lloje; Neofelis macrocelis që ndodhet në Himalaje, Malacca, dhe Tajlandë, dhe Neofelis brachyurus që ndodhen në Formosa.<ref name=Gray1867>Gray, J.E. (1867). [https://archive.org/stream/proceedingsofzoo1867zool#page/264/mode/2up ''Notes on the skulls of the Cats. 5. Neofelis'']. Page 265–266 in: Proceedings of the Scientific Meetings of the Zoological Society of London for the year 1867.</ref> [[Reginald Innes Pocock]] njohu klasifikimin taksonik të Neofelis në vitin 1917, por pranoi vetëm speciet e vetme Neofelis nebulosa me disa nënpikta dhe macrocelis si mostër lloji. Për pothuajse 90 vjet, klasifikimi i Neofelis si një gjini monotypic ishte pranuar gjerësisht.<ref name=Pocock1917>Pocock, R. I. (1917). [https://archive.org/stream/annalsmagazineof8201917lond#page/343/mode/1up "The classification of existing Felidae"]. ''The Annals and Magazine of Natural History: Including Zoology, Botany, and Geology'', 8th ser. vol. 20 no. 119: 329–350.</ref> Në vitin 2006, Neofelis diardi u gjet të jetë i dallueshëm nga [[Leopardi me re|Neofelis nebulosa]] dhe klasifikohet si një specie e veçantë në botë dhe në disa vende të botës eshtë kafsha shtetërore..<ref name=msw3>{{MSW3 Wozencraft |id=14000221 |pages=545–546}}</ref>
 
==Shiko edhe==
*[[Panterat]]
*[[Leopardi me re]]
*[[Leopardi me re i Sundës]]
==Referencat==
{{Reflist}}

Menyja e lëvizjeve