Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Flora Brovina"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
'''Flora Brovina'''
AktivisteVlerësohet si aktiviste e të drejtave të njeriut dhe e të drejtave të grave, poete dhe figurë politike. Ajo u lind në Skenderaj, në rajonin e Drenicës, dhe u rrit në Prishtinë, ku bëri edhe shkollën dhe filloi të studionte njekësi. Pasi përfundimit të studimeve universitare në Zagreb, ku u specializua në pediatri, u kthye në Kosovë dhe punoi për një farë kohe si gazetare për të përditshmen në gjuhën shqipe Rilindja. Jo shumë kohë pas kësaj i u kthye profesionit dhe pasionit të saj të vërtetë të shërbimit shëndetësor dhe për shumë vjet punoi në departamentin e pediatrisë së spitalit të përgjithshëm të Prishtinës. Pas viteve 1989-90, kur situata politike dhe e të drejtave të njeriut u përkeqësua në mënyrë dramatike, ajo vazhdoi të ishte aktive me sa kishte mundësi në fushat shëndetsore dhe humanitare.<ref>{{cite book|last1=Elsie|first1=Robert|title=Fjalor Histori i Kosovës|date=2011|publisher=Skanderbeg Books|location=Tiranë|isbn=978 - 99943 - 51 - 70 - 1|pages=96 - 97}}</ref>
 
== Jeta profesionale ==