Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes added ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
==Evulucioni==
[[File:Miacidae.JPG|thumb|left|Një fosile e Miacidae]]
Në [[Palaoceni|Palaocenin]] e mesëm (60 milionë vjet më parë), u shfaq [[Miacoidea|Miacoidët]] që ishin një grup parahistorik që besohej të ishte bazë për Carnivora. Kishin carnassials si carnivora, por nuk kishin bulla të të kockave. Ata ishin carnivorans të vogla arboreal dhe, në bazë të madhësisë së tyre (afërsisht ajo e mongooses), ata ndoshta ushqehen me insektet, gjitarët e vegjël dhe zogjtë.
 
Miacoidae janë të ndarë në dy grupe: miacids, me një plotësues të plotë të molars, dhe viverravines me një numër të vogël molars dhe carnassials më të specializuara. Këto dallime dentare ngjajnë dallimin midis Caniforms (me dhëmbë më shumë) dhe Feliforms (me më pak dhëmbë), por kjo nuk mund të thotë linjat evolucionare. Mendohej se [[Viverravidae]] ishte bazë për feliformët. Megjithatë, studimet e fundit sugjerojnë se ky nuk është rasti (Wesley-Hunt dhe John J. Flynn 2005).

Menyja e lëvizjeve