Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

Jump to navigation Jump to search
312 bytes added ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[File:Miacidae.JPG|thumb|left|Një fosile e Miacidae]]
[[File:Tigerramki.jpg|thumb|Tigri është feliformi më i madh prezent]]
[[File:Acinonyx_jubatus_walking_edit.jpg|thumb|[[Gatopardi]] (''Acinonyx jubatus'')]]
[[File:Crocuta_crocuta_sideview.jpg|thumb|[[Hiena]] (''Crocuta crocuta'')]]
[[File:Binturong_in_Overloon.jpg|thumb|[[Dembeli (kafshë)]] (''Arctictis binturong'')]]
[[File:Slleo1.jpg|thumb|[[Leopardi]] (''Panthera pardus'')]]
Në [[Palaoceni|Palaocenin]] e mesëm (60 milionë vjet më parë), u shfaq [[Miacoidea|Miacoidët]] që ishin një grup parahistorik që besohej të ishte bazë për Carnivora. Kishin carnassials si carnivora, por nuk kishin bulla të të kockave. Ata ishin carnivorans të vogla arboreal dhe, në bazë të madhësisë së tyre (afërsisht ajo e mongooses), ata ndoshta ushqehen me insektet, gjitarët e vegjël dhe zogjtë.
 

Menyja e lëvizjeve