Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

Jump to navigation Jump to search
33 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
==Karakteristikat==
[[File:Feliformia_Skull_v01-2.jpg|thumb|left|Kafka tipike e feliformëve]]
Të gjitha forma të mbetura kanë një atribut të përbashkët: bullaekockat e tyre auditivedëgjimit (''kapsulat me kocka që mbyllin veshin e mesëm dhe të brendshëm'') Kjo është një diagnostifikim kyç në klasifikimin e specieve si feliformfeliformi kundrejt caniformkaniformit.<ref name="Taxonomic reference 1" /> Në feliformet, bullaetkockat janë dhoma të dyfishta, të përbëra nga dy eshtra të bashkuara nga një septum. CaniformetKaniformet kanë bullaekocka audituese me një dhomë ose pjesërisht të ndarë, të përbërë nga një kockë e vetme. Kjo veçori, megjithatë, është problematike për klasifikimin e Nimravidae të zhdukur si feliformë. Fosilet e Nimravidit tregojnë bullaekockat e dëgjimit të ngurtë pa septum, ose asnjë gjurmë në të gjithë bunën e tërë. Supozohet se ata kishin një strehim kërcues të mekanizmit të veshit.<ref name=Turner>{{cite book|last=Turner|first=Alan|title=The Big Cats and their Fossil Relatives: an illustrated guide|year=1997|publisher=Columbia University Press|location=New York|isbn=0-231-10228-3|pages=234}}</ref>
 
 
Karakteristikat specifike të bullaekockave ekzistuesetë dëgjimit ekzistues të zbuluar sugjerojnë një paraardhës të përbashkët, megjithëse nuk është identifikuar në regjistrimet fosile. Ekzistojnë karakteristika të tjera që dallojnë forma të ndryshme nga kanjiformatkaniformat dhe kanë ekzistuar ndoshta në taxontaksonominë e tyre. Por, për shkak të speciacionit, këto nuk zbatohen në mënyrë të qartë për të gjitha llojet ekzistuese.
 
Feliformet ne ndryshim me kaniformet kane me pak dhembe. Ata ushqehen vetem me mish ndersa kaniformet sipas mundesise.

Menyja e lëvizjeve