Ndryshimi mes inspektimeve të "Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle"

Jump to navigation Jump to search
+
v
(+)
[[Skeda:Sipër_Petro_Marko,_Skënder_Luarasi,_Iliaz_Pashaj.jpg|lidhje=https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Sip%C3%ABr_Petro_Marko,_Sk%C3%ABnder_Luarasi,_Iliaz_Pashaj.jpg|alt=|parapamje|250x250px|Petro Marko, [[Skënder Luarasi]], Emrush Myftari; poshtë Mehmet Shehu dhe Iljaz Pashai]]'''Vullnetarët shqiptarë në [[Lufta civile spanjolle|luftën civile spanjolle]]''' ishin rreth 34 të rinj shqiptarë të cilët bënë pjesë në armatën e 60.000 [[Brigadat ndërkombëtare|vullnetarëve komunistëndërkombëtarë]] nga 53 vende të botës.
 
== Konteksti ==
Qeveria shqiptare aderoi në projektkonventën franceze për mospërzierje në punët e Spanjës.<ref>{{Cite book|title=Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2016|isbn=9789928106384|location=Tiranë|pages=122-123}}</ref>
 
== Të rënët ==
# [[Asim Vokshi]] - komandat i batalionit "Garibaldi"
 
# [[Daut Muço]] (Podgorani)
#[[Asim Vokshi]], nga Gjakova, vjeç 28.
# [[Dhimitër Kosta]]
#Dhimitër Kosta, ose Kostë Dhimitri, nga Leskoviku, vjeç 40. Punëtor i emigruar në Spanjë nga fundi i 1936-ës. Ka bërë pjesë në radhët e reparteve të Brigadave Internacionale me gradën nënoficer. U plagos rëndë në frondin e Madridit. U zhduk ndër kampet e përqendrimit të Gjermanisë, gjatë luftës botërore.
# [[Emrush Myftari]] - nga Kosova
#[[Musa Fratari]], nga Përmeti, vjeç 27.
# [[Faik Dardha]]
# [[Ramiz Varvarica]], nga Peshkopia, vjeç 38.
# [[Gjeto Keci Nika]]
#Teni Konomi, nga Korça, vjeç 26.
# [[Hulusi Spahiu]]
#Thimo Gogozoto, nga fshatrat e Pargës në Çamëri, vjeç 24.
# [[Ibrahim Kurani]]
# [[Urfi Agolli]], nga Dibra, vjeç 23.
# [[Iljaz Pashaj]]
#[[Xhemal Kada]], nga Peja, vjeç 26.
# [[Justina Shkupi]]
#Zef Hoti, nga Malësia e Shkodrës, vjeç 30.<ref>{{Cite book|title=Lufta Spanjolle (1936-1939): shënime historike dhe kujtime nga vullnetarët shqiptarë|last=|first=|publisher=Instituti i Historisë së Partisë|year=1959|isbn=|editor-last=Marko|editor-first=Petro|editor-link=Petro Marko|location=Tiranë|pages=91-93|oclc=11659893}}</ref>
# [[Kostë Kolombo]]
# [[Mane Nishova (Koxhaj)]] nga Nishova
# [[Mehmet Shehu]]
# [[Musa Fratari|Musa Kame]] (Fratari)
# [[Petro Marko]]
# [[Qamil Sherifi]]
# [[Ramiz Varvarica]]
# [[Sabri Lumani]] - kryeredaktor i revistës "Vullnetari i Lirisë", Spanjë, 1937
# [[Sali Sulë Kërxhaliu]] (Lumë)
# [[Skënder Luarasi]]
# [[Stefan Duni]]
# [[Stevens Thanasi]] (Thanas Janketa)
# [[Shaban Basha]] - nga Kosova
# [[Teni Konomi]]
# [[Thimio Gogozoto]]
# [[Urfi Agolli]]
# [[Veli Deda]]
# [[Xhafer Miraka]]
# [[Xhelal Abaz Bajrami]] (Çami)
# [[Xhema(i)l Kada]] - nga Kosova
# [[Ymer Puka]]
# [[Zef Hoti]]
# [[Zef Prela]]
# [[Zihni Muço]]
# [[Zihni Murat]]
# [[George Raisis]]
# [[Niko Plaku]]
 
== Referencat ==
<references />
[[Kategoria:Spanja]]
[[Kategoria:Historia shqiptare]]
584

edits

Menyja e navigimit