Ndryshimi mes inspektimeve të "Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle"

Jump to navigation Jump to search
v
(+)
== Të rënët ==
 
#[[Asim Vokshi]], nga [[Gjakova]], vjeç 28.
#Dhimitër Kosta, ose Kostë Dhimitri, nga [[Leskoviku]], vjeç 40. Punëtor i emigruar në Spanjë nga fundi i 1936-ës. Ka bërë pjesë në radhët e reparteve të Brigadave Internacionale me gradën nënoficer. U plagos rëndë në frondin e Madridit. U zhduk ndër kampet e përqendrimit të Gjermanisë, gjatë luftës botërore.
#[[Musa Fratari]], nga [[Përmeti]], vjeç 27.
#[[Ramiz Varvarica]], nga [[Peshkopia]], vjeç 38.
#Teni Konomi, nga [[Korça]], vjeç 26.
#Thimo Gogozoto, nga fshatrat e [[Parga|Pargës]][[Çamëria|Çamëri]], vjeç 24.
#[[Urfi Agolli]], nga [[Dibra]], vjeç 23.
#[[Xhemal Kada]], nga Peja, vjeç 26.
#Zef Hoti, nga Malësia e [[Shkodra|Shkodrës]], vjeç 30.<ref>{{Cite book|title=Lufta Spanjolle (1936-1939): shënime historike dhe kujtime nga vullnetarët shqiptarë|last=|first=|publisher=Instituti i Historisë së Partisë|year=1959|isbn=|editor-last=Marko|editor-first=Petro|editor-link=Petro Marko|location=Tiranë|pages=91-93|oclc=11659893}}</ref>
 
== Referencat ==
584

edits

Menyja e navigimit