Ndryshimi mes inspektimeve të "Brooke Candy"

Jump to navigation Jump to search
1.680 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|Candy duke performuar në Paradën e Los Anxhelosit në 2017 '''Brooke Dyan Candy''' (lindur në 20 korrik 1989) është një reper...)
 
'''Brooke Dyan Candy''' (lindur në 20 korrik 1989) është një repere amerikane, këngëtare, kompozitore dhe stiliste.
 
E rritur në perfirenë e [[Los Anxhelos]], Candy ka punuar si striptiste gjatë adoleshencës. Ajo u bë e njohur me prezencën e saj në klipin muzikor të artistes kanadeze Grimes, me titull “Genesis” (2012) që u kthye në një hit muzikor. Pas suksesit të këngës, Candy u bë akoma më e njohur në rrethin e muzikës bashkëkohore, duke nisur të publikojë materiale të saja muzikore: “Das Me” (2012), “Everybody Does” (2013) dhe “I Wana Fuck Rights Now” (2013). Në fillim të 2014, ajo nënshkroi me shtëpinë diskografike RCA dhe lançoi këngën me titull “Opulence” së bashku me albumin muzikor me të njëjtin titull në 6 maj 2014.<ref name=RCAsigning>{{cite web|title=Dynamic Rapper / Singer Brooke Candy Signs with RCA Records |url=http://www.rcarecords.com/news/dynamic-rappersinger-brooke-candy-signs-rca-records|publisher=[[RCA Records]]|accessdate=21 November 2015|date=18 February 2014}}</ref> Më vonë ajo iu bashkua “Columbia UK roster”.<ref>{{cite web|url=http://earmilk.com/2014/07/11/brooke-candy-signs-to-columbia-records-and-drops-this-fire-cory-enemy-remix-of-opulance-premiere/|title=Brooke Candy drops this fire Cory Enemy remix of "Opulence" [Premiere] - EARMILK|date=11 July 2014|publisher=}}</ref> Të dyja shtëpitë diskografike janë nëndegë të gjigandit muzikor “Sony Music”.
 
Albumi i Candy me titulll “Daddy Issues” supozohej të publikohej në 2015, por pati një seri vonesash.
 
Albumi i Candy me titulll “Daddy Issues” supozohej të publikohej në 2015, por pati një seri vonesash.
==Puna artistike==
Muzika e Candy përshkruhet si elektro-pop <ref>{{cite web|url=http://www.bustle.com/articles/153204-whats-in-brooke-candys-mac-collection-its-really-punk-rock|title=What's In Brooke Candy's MAC Collection? It's Really Punk Rock|author=Amy Sciarretto|date=April 11, 2016|work=[[Bustle (magazine)|Bustle]]}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.idolmag.co.uk/music/talking-happiness-and-change-with-brooke-candy/|title=Talking Happiness And Change With Brooke Candy|date=3 March 2016|work=Idol}}</ref> dhe pop-rap,<ref>{{cite web|url=https://www.theguardian.com/music/2016/jan/01/shake-it-up-future-female-stars-2016|title=Shake it up: the future female pop stars of 2016|work=[[The Guardian]]|author=Paul Lester|date=January 1, 2016}}</ref> ndërsa këngët e saj të para kategorizohen si “club-rap”. Muzika karakterizohet nga tinguj elstikë dhe motive cyberpunk.
Personaliteti artistik i Candy spikat për stilin e theksuar ekstravagant të veshjes. Këngëtarja tjetër me famë botërore, [[Sia]] e ka konsideruar Candy si “feminista glam alien”.
 
Candy gjithashtu menaxhon një blog të dedikuar ndaj fotografisë.<ref name=vice>{{cite web|last=Carman|first=Ali|title=Stalking Heads: Brooke Candy|url=https://www.vice.com/en_se/read/fashion-uk-interview-stalking-heads-brooke-candy|work=[[Vice (magazine)|Vice]]|accessdate=16 February 2013}}</ref>
 
==Jeta personale==
Candy është shprehur haptazi se është [[Panseksualiteti|panseksuale]] <ref>{{cite web|last1=Pursley|first1=Angelica|title=The Interview: Brooke Candy|url=http://www.hungertv.com/feature/interview-brooke-candy/|website=HungerTV|accessdate=29 December 2015}}</ref> dhe ka lisituar Lil’ Kim si një ndër personat që e frymëzojnë për teknikat e repit. Ajo gjithashtu ka shprehur idealet e saj feministe. Candy ka me dhjetëra tatuazhe, duke përfshirë emrin “Gotti” në pjesën e parakrahut të dedikuar figurës së John Gotti, pas së cilit ka pagëzuar dhe qenin e saj. Ajo është një advokuese e zjarrtë e legalizimit të prostitucionit dhe punonjësve të seksit.
 
 
==Referenca==
{{Reflist|30em}}
 
[[Kategoria:Gratë]]

Menyja e navigimit