Dallime mes rishikimeve të "Bajram Haxhiu"

Jump to navigation Jump to search
3.322 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Lushnja Historike) dhe riktheu rishikimin 1879900 nga Lludha: merr vesh, kjo mire qe rri keshtu pa referenca
v
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Lushnja Historike) dhe riktheu rishikimin 1879900 nga Lludha: merr vesh, kjo mire qe rri keshtu pa referenca)
{{pa referenca}}'''Bajram Haxhiu''' i njohur edhe si ''Xha Bami'' ([[Lushnja|Lushnjë]], [[3 Maj|3 maj]] [[1877]] - [[11 Gusht|11 gusht]] [[1972]]) qe veprimtar i çështjes kombëtare ndër organizatorët e [[Kongresi i Lushnjes|Kongresit të Lushnjes]].[[Skeda:Bajram Haxhiu Qerim Haxhiu Abdurrahman Roza Haxhiu.png|parapamje|271x271px|Nga e majta: Abdurrahman Roza Haxhiu, Bajram Haxhiu, Qerim Haxhiu. |alt=]]
 
== Biografia ==
U lind në një familje vendase të Lushnjës më 3 maj 1877. Pas një demonstrimi më 1906 në vendlindje, u arrestua nga autoritetet osmane, dhe pasi u lirua veproi për çështjen kombëtare.
Familja Haxhiu është një familje autoktone,intelektuale,fisnike,patriotike,atdhetare,arsimdashëse e sportdashëse e qytetit të Lushnjes.Bajram Haxhiu ose Xha Bami ashtu siç njihet nga të gjithë lushnjarët lindi më 3 maj 1877 në [[Lushnja|Lushnjë]],patriot,atdhetar,nacionalist,anëtarë i komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës.Bajram Haxhiu shkollën fillore dhe të mesme i bëri në gjuhën turke në Lushnje dhe të lartën për financë në Kolegj në Stamboll ,ku u njoh me patriotët e mëdhenjë të kombit shqiptarë.Idetë e tyre atdhetare bënë që Bajram Haxhiu gjatë gjithë jetës dhe lëvizjes së tij patriotike t’ja kushtonte atdheut dhe çështjes kombëtare shqiptare.Bajram Haxhiu shkrim e lexim shqipë i ka mësuar autodidakt.
 
Bajram Haxhiu është një nga organizatorët e lëvizjeve antiosmane në Lushnje në fillim të shekullit XX dhe mori pjesë aktive në demonstratën e majit 1906 në qytetin e Lushnjës.Për këtë ai u arrestua dhe u dënua nga qeveria Osmane.Pas daljes nga burgu Bajrami nuk u ndal por përsëri vazhdoi të merrte pjesë në lëvizjen antiosmane.Në këtë periudhë ai bashkëpunoi me çetat kryengritëse të Myzeqesë për organizimin e kryengritjes së përgjithshme të Shqipërisë.Në 1912 përkrahu qeverinë e [[Ismail Qemali|Ismail Qemalit]] duke luftuar kundërshtarët e saj serbë dhe kuislingët e [[Esad pashë Toptani|Esat Pashë Toptanit]].
 
Bajram Haxhiu nuk u pajtua me pushtimin e Shqipërisë nga ushtritë ndërluftuese të Luftës së Parë Botërore.Kur u pushtua qyteti i Lushnjës,Bajrami u ngrit me armë kundër austro-hungarezëve,të cilët nisën të ndërtonin hekurudhën “Dekovil” e cila kalonte përmes qytetit me stacion në qëndër të Lushnjes.Për qëndrueshmërinë dhe kundërvënien që bëri Bajram Haxhiu,pushtuesit austo-hungarezë morën masa te ashpra ndaj tij.Bajramin e internuan në Shkodër,ku kishte rezidencën komanda e përgjithshme e kësaj ushtrie,për ta patur më mirë nën mbikëqyrje.
 
Pas Luftës së Parë Botërore,Bajram Haxhiu u kthye në vendlindje në Lushnje,ku nuk e ndali veprimtarinë e tij patriotike kundër vendimeve antishqiptare të Konferencës së Parisit për copëtimin e Shqipërisë në favor të vëndeve fqinje.Kjo situatë e re politike shtroi para shqiptarëve detyrën e ruajtjes së Pavarësisë e cila ishte tronditur shumë nga shtetet ndërluftuese të Luftës së Parë Botërore si dhe qëndrimi i shteteve fqinjë.Për këtë duhej që shqiptarët të ruanin me çdo kusht tokat e teritorit të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe ndaj patriotët kërkuan mbledhjen e një kongresi kombëtar shqiptar,që tu bënte thirrje shqiptarëve që të ngriheshin në këmbë dhe ta mbronin me gjak atdheun.Mbledhjen e kongresit e morën përsipër patriotët e qytetit të Lushnjës duke filluar nga organizimi,sigurimi i qetësisë gjatë mbledhjes,garantimi i kushteve të delegatëve si dhe organizimi i forcave vullnetare të mbrojtjes deri në përfundimin e plotë me sukses të tij.Një nga anëtarët e komisionit nismëtar të thirrjes së [[Kongresi i Lushnjes|Kongresit të Lushnjës]] ishte Bajram Haxhiu.Ai pati një detyrë tepër të rëndësishme në letërkëmbimin midis [[Aqif pashë Elbasani|Aqif Pashë Elbasanit]] dhe personaliteteve të tjera.Ai u vu në shërbim të qeverisë që nxorri kongresi dhe e përkrahu atë gjatë gjithë kohës që ajo i qëndroi besnike vendimeve të Kongresit të Lushnjës.
 
Bajram Haxhiu përkrahu gjithashtu [[Lufta e Vlorës|Luftën e Vlorës]] më 1920 për përzënien e ushtrive pushtuese italiane nga Shqipëria.Bajram Haxhiu në prill të vitit 1922 ishte anëtarë në komisionin për zgjedhjen e Kryetarit të Bashkisë Lushnje.
 
Më 1912 përkrahu qeverinë e [[Ismail Qemali|Ismail Qemalit]] dhe luftoi kundër përkrahësve të [[Esad pashë Toptani|Esat pashë Toptanit]]. Kur u pushtua Lushnja nga ushtritë austro-hungareze të Luftës së Parë Botërore, u ngrit me armë kundër tyre dhe synimeve shoviniste. Për këtë rezistencë e internuan në [[Shkodra|Shkodër]], ku kishte rezidencën komanda e përgjithshme e kësaj ushtrie.
Bajram Haxhiu ishte një besimtarë myslimanë i devotshëm dhe në vitet ’30 ka qënë një nga kontribuesit financiar për ndërtimin e Xhamisë së re të Lushnjes.
 
Pas Luftës së Parë Botërore, Haxhiu u kthye në vendlindje, ku më pas qe ndër organizatorët e Kongresit që do të mbahej duke qenë ndër anëtaret e komisionit nismëtar. U vu në shërbim të qeverisë që nxorri kongresi dhe e përkrahu atë gjatë gjithë kohës që i qëndroi besnike vendimeve të [[Kongresi i Lushnjes|Kongresit të Lushnjës]]. Haxhiu përkrahu gjithashtu [[Lufta e Vlorës|Luftën e Vlorës]] më 1920. Në prill të vitit 1922 ishte anëtar në komisionin për zgjedhjen e Kryetarit të Bashkisë Lushnje.
Pushtimin e Shqipërisë nga [[Pushtimi italian i Shqipërisë|fashistët italian]] në prill të 1939 dhe pushtimin nga [[Pushtimi i Shqipërisë nga Gjermania|nazistët gjerman]] në shtator të vitit 1943 atdhetari Bajram Haxhiu i priti me urrejtje.Bajrami mori pjesë gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri përgjatë viteve 1939-1944 në Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare,gjithashtu i gjithë fisi i Haxhillarëve e përkrahu luftën kundër pushtuesve deri në çlirimin e plotë të Shqipërisë në 29 nëntor 1944.Bajram Haxhiu luftoi kundër pushtuesve në vitet 1939-1944 për një Shqipëri të lirë e demokratike dhe jo për mbylljen e vendit siç ndodhi me instalimin e regjimit diktatorial komunist në vend në vitin 1945.Bajram Haxhiu e kundërshtoi që në fillim e gjerë sa jetoi regjimin diktatorial komunist dhe kjo gjë bëri që një nga pronarët më të mëdhenjë të qytetit të Lushnjes siç ishte Bajram Haxhiu më 9 maj të vitit 1967 të shpronësohej krejtësisht pa asnjë pagesë dhe të shpallej “kulak” i dyti në Lushnje.
 
Gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës Dytë Botërore]] në Shqipëri përgjatë viteve [[1939]]-[[1944]] fisi i Haxhillarëve e përkrahu rezistencën shqiptare. Me hyrjen e regjimit komunist u shpronësua i cilësuar si kulak. U nda nga jeta më 11 gusht 1972 në Lushnjë në moshën 95 vjeç, i lënë në harresë nga regjimi i kohës.
Bajram Haxhiu u nda nga jeta më 11 gusht 1972 në Lushnjë në moshën 95 vjeç,duke u lënë në harresë nga regjimi i kohës dhe duke mos iu vlerësuar puna e tij gjatë gjithë jetës dhe lëvizjes së tij patriotike në shërbim të atdheut.
 
=== Nderime ===
Me rastin e 75 vjetorit të Kongresit të Lushnjes, Bajram Haxhiu (pas vdekjes) u dekorua nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Prof.Dr.Z.[[Sali Berisha]] me Urdhërin “Naim Frashëri” të Klasit të Parë me dekretin nr.1008 datë 18.01.1995 me motivacionin “Eshtë shquar për veprimtari patriotike në organizimin dhe mbrojtjen e punimeve të Kongresit Kombëtarë të Lushnjes”. Për nder të patriotit të shquar shqiptarë rruga pranë shtëpisë muze Kongresi i Lushnjes dhe që vazhdon drejt qëndrësqendrës së qytetit të Lushnjes, mban emrin Rruga “Bajram Haxhiu”. Më 29 tetor 2010 u vendos busti i patriotit lushnjar në një shesh të qytetit.
 
Bajram Haxhiu është edhe i ati i deshmorit të sportit shqiptar legjendëssportistit [[Abdurrahman Roza Haxhiu]] dhe veprimtarit të shquar për çështjençështjes kombëtare shqiptare [[Qerim Haxhiu]].
 
== Referencat ==
[[Kategoria:Lindje 1877]]
[[Kategoria:Vdekje 1972]]
[[Kategoria:Njerëz nga Lushnja]]
584

edits

Menyja e lëvizjeve