Dallime mes rishikimeve të "Hajderabadi"

Jump to navigation Jump to search
31 bytes added ,  2 vjet më parë
v
 
Themeluar më 1591 nga [[Muhammad Quli Qutb Shah]], Hiderabadi mbeti nën sundimin e [[Dinastis Qutb Shahi]] për gati një shekull para [[Perandoria_Mogule|Moghulët]] të pushtonin rajonin. Më 1724, nën-mbreti Moghul [[Qamar-ud-din Khan, Asif Jah I|Asif Xhah I]] deklaroi sovranintetin e tij dhe krijoi dinastin, e nohur si [[Nizam of Hyderabad|Nizamët e Hiderabadit]]. [[Hyderabad State|Sundimi i Nizamit]] u bë [[principatë]] gjatë [[Raxhit Britanik]], dhe qëndroi i tillë për {{nowrap|150 vjet}}, dhe qyteti sherbeu si kryeqytet.
 
[[Kategoria:Qytete në Indi]]

Menyja e lëvizjeve