Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Namibisë"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
Si [[pasurit natyrore]] të Namibisë sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Diamanti|Diamante]], [[Bakri]] ''(Cu)'', [[Urani]] ''(U)'', [[Ari]] ''(Au)'', [[Plumbi]] ''(Pb)'', [[Kallai]] ''(Sn)'', [[Litiumi]] ''(Li)'', cadmium, zinc, [[Kripa]], [[vanadiumi]] ''(V)'', [[Gazi natyrorë]], [[Prurja e ujit]] dhe [[Peshkimi]], ku duhet pasur parasyshë që llogarite të ketë edhe rezerva [[Vajguri]], [[Qymyri]], dhe [[Hekuri]] ''(Fe)''. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 0,99 % e sipërfaqes së vendit.
 
{{Afrika-gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
 

Menyja e lëvizjeve