Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
v
|gjatësi = 23.716667
}}
'''Athinë''' ([[greqisht]]: ''Αθήνα'') është kryeqyteti i [[Greqia|Greqisë]]. E vendosur në [[Evropa QendroreJuglindore|Evropën QendroreJuglindore]], Athina është një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena që ishte perëndesha e luftës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme. Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 

Menyja e navigimit