Ndryshimi mes inspektimeve të "Alberto Moravia"

Jump to navigation Jump to search
333 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Ndreqa stilin. Shtova disa fakte.
(Skeda Alberto_Moravia.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Daphne Lantier)
v (Ndreqa stilin. Shtova disa fakte.)
'''Alberto Moravia''' ([[Roma|Romë]], [[28 nëntor]] [[1907]] - Romë, [[27 Shtator|27 shtator]] [[1990]]) ka qenë një shkrimtar dhe publicist italian, njëri prej përfaqësuesve më të njohur të letërsisë ekzistenciale evropiane.
'''Alberto Moravia''' lindi në [[Roma|Romë]] më [[28 nëntor]] [[1907]], prej një familjeje borgjeze në gjendje të mirë ekonomike. I ati, Carlo Pincherle Moravia, arkitekt dhe piktor, është me origjinë [[venecia]]ne, ndërsa e ëma, Gina de marsanich, është nga [[Ancona]]. Alberto, i treti nga katër fëmijët, kaloi një fëmijëri normale, çka se të vetmuar. Në moshën nëndë vjeç ai u sëmur nga tuberkulozi i kockave, sëmundje me dhimbje të tmerrshme që e gozhdon në shtrat për pesë vjet rresht. Studimet i vazhdon në mënyrë të parregullt, por prapë nuk arrin të kryejë më shumë se gjimnazin. Lexon shumë e shumë libra, mes të cilëve [[Fëdor Michajlovič Dostoevskij|Dostojevskij]], [[Joyce]], [[Goldon]], [[Shakespeare]], [[Molieri|Molière]], [[Mallarmé]], [[Leopardi]] e mjaft të tjerë ; shkruan vargje në [[gjuha frënge|frëngjisht]] e në [[gjuha italiane|italisht]], por studion edhe [[gjuha gjermane|gjermanisht]]. Libri i tij i parë, romani "Indiferentët", që u botua më [[1929]], pati sukses të gjerë i dhe e bëri menjëherë të njohur. Shumë nga romanet e tregimet e Moravia-s janë bërë edhe filma prej regjisorësh të famshëm. Alberto Moravia vdiq më [[26 shtator|29 shtator]] [[1990]], në banesën e tij, në Romë.
 
Lindi në një familjeje borgjeze në gjendje të mirë ekonomike. I ati, Carlo Pincherle Moravia, arkitekt dhe piktor, vinte nga një familje hebreje me origjinë [[venecia]]ne, ndërsa e ëma, Gina de Marsanich, ishte katolike nga [[Ancona]]. Alberto, i treti nga katër fëmijë, kaloi një fëmijëri normale por të vetmuar. Në moshën nëntë vjeçare, ai u prek nga tuberkulozi i kockave, sëmundje me dhimbje të tmerrshme që e gozhdoi në shtrat për pesë vjet rresht.
 
Studimet i vazhdoi në mënyrë të çrregullt, por prapë nuk arriti të kryejë më shumë se gjimnazin. Lexoi shumë e shumë libra, mes të cilëve [[Fëdor Michajlovič Dostoevskij|Dostojevskij]], [[James Joyce|Joyce]], [[Goldon|Goldoni]], [[William Shakespeare|Shakespeare]], [[Molieri|Molière]], [[Mallarmé]], [[Leopardi]] e mjaft të tjerë; shkruan vargje në [[gjuha frënge|frëngjisht]] e në [[gjuha italiane|italisht]], por studioi edhe [[gjuha gjermane|gjermanisht]].
 
Libri i tij i parë, romani "Indiferentët", që u botua më [[1929]], pati sukses të gjerë i dhe e bëri menjëherë të njohur. Shumë nga romanet e tregimet e Moravia-s janë bërë edhe filma nga regjisorë të rëndësishëm të pas-Luftës së Dytë si [[Bernardo Bertolucci]], Jean-Luc Godard, apo Vittorio de Sica. Alberto Moravia vdiq më [[26 shtator|29 shtator]] [[1990]], në banesën e tij në Romë.
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e navigimit