Ndryshimi mes inspektimeve të "Pëllumbi i pyllit"

Jump to navigation Jump to search
Prodhimi vezeve
v
(Prodhimi vezeve)
farash, gjethesh jeshile, rrënjësh, etj.
 
Pellumbat zakonish i bejn 2 vez ata bejn vez 6 her ne vit dhe diten e par kur e bejn vezen ata ja fillojn ngrohjes tek veza dhe te pasnesern e bejn edhe vezen e dyt dhe pas 17 dit ngrohje qel zogu i par dhe te nesermen qel edhe zogu i dyt dhe ata ne 3 ditet e para ata duhet ushqyer pellumbat e medhenje me buk dhe pas tri ditesh ne dieten e zogut fusin grur miser dhe fara te ndryshme
== Zëri ==
I fortë dhe ritmik, me rrokjen e dytë të
shkurtër “uuu-uuu”. Kjo këngë dëgjohet kryesisht
nga shkurti në korrik.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user

Menyja e navigimit