Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Arta Dobroshi"

38 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
'''Arta Dobroshi''' është aktore shqiptare nga [[Kosova]].
 
Gjatë luftërave të Ballkanit, prindërit e saj e dërguan atë për disa muaj në Albany të [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]], ku edhe i përjetoi kontaktet e para me aktrimin. Në moshën 17-vjeçare, Arta kthehet në vendlindjen e saj në [[Kosova|Kosovë]], për të studiuar katër vite me radhë aktrimin në Akademinë e Arteve të Univerisitetit të Prishtinës, dhe në vijim të luajë si aktore teatri në pjesë klasike, sikur në „Një ëndërr vere” të [[William Shakespeare|Shekspirit]] ose edhe të interpretoj nëpër shfaqje moderne të vendasve të saj të njohur. Në mesin e tyre [[Ekrem Kryeziu]], [[Ismail Kadare]] ([[Pallati i ëndrrave]]), koreografi Gjergj Prevazi (Tranzicioni) dhe Almir Bukvic (Aristoteli në Bagdad).
 
Po gjatë kësaj kohe, Arta luan edhe role në filma të shkurt. Pas disa prodhimeve të mëdha si „Syri Magjik” i Kujtim Çashkut apo „[[Trishtimi i zonjës Shnajder]]”, Arta ua tërhoqi vëmendjen dy kinematografistëve belgë. Vëllezërit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor në një film të madh të tyre. Filmi [[Heshtja e Lornës]], e festoi premierën e tij në [[Festivali i Filmit në Kanë|festivalin e 61-të në Kanë]], ku aktorja shqiptare bashkë me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore për çminin e aktrimit. Një ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerësua nga të gjithë kritikët dhe nga e përditshmja franceze „[[Le Monde]]” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.