Dallime mes rishikimeve të "Pleqëria"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: rregullim i sintaksës)
No edit summary
'''Pleqëria''' (''krah. [[Pleqnia]]'') - natyrore është pjesa e fundit e zhillimit të qënieve të gjalla. Tekë njerzit vije me lërjen anashë ë veriprimeve përgjegjëse për zhvillimin e prodhuesve të hormoneve përgjegjëse për ndryshime. Eshtnatë bohen të thyeshme, ynyra përfuni lëkurës zhduket, lëkura rrudhet, pjestë e mranshme të trupit nukknuk mujin me punu si përpara. Forca e trupit edhe e menes zvolohet (shenjat e pleqnisë). Edhe ndryshimet shpirtnore mund të paraqiten . Studimi i Pleqnisë në shkencë thirret Gjerontologji dhe për kërkimet në fushën e pleqnisë thirret Gjeriatrie (Gjenet e atërorit). Mësimet nga këto shërbejn për mbajtjen e shnetit dhe paranalimin e domit të pleqnisë dhe smunjeve.
 
Shikuar nga këndëvështrimi biologjikë Pleqëria është proces i vazhdueshëm që përcjellë organizmin e gjallë gjatë zhvillimit të tij në jetë.

Menyja e lëvizjeve