Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.137.25) dhe riktheu rishikimin 1756286 nga Tytuu)
v
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI = 148
}}
'''Pogradeci''' është qytet në [[Shqipëria|Shqipërinë]] juglindore, në bregun jugperëndimor [[Liqeni i Ohrit|liqenit të Ohrit]]. Qyteti numëronte rreth 38,000 banorë në vitin [[2009]].
 
== Gjeografia ==
Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e [[Rrethi i Pogradecit|rrethit të Pogradecit]] dhe bënë pjesë [[Qarku i Korçës|qarkutqarkun e Korçës]]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 13 km² dhe ndodhetshtrihet në bregun e [[Liqeni i Ohrit|liqenit të Ohrit]]. Pogradeci shtrihet 700 [[metri|metra]] mbi nivelin e detit në një luginë, e cila rrethohet nga malet në perëndim dhe nga kodra të ulta në jug dhe në lindje.
 
=== Fshatrat përreth ===
 
== Galeria ==
<gallery heights="150" mode="packed">
Liqeni Ohrit. Pogradec.jpg | Liqeni i Ohrit
Skeda:Hotel Royal in Pogradec.jpg | Hoteli "Royal"

Menyja e navigimit