Ndryshimi mes inspektimeve të "20 Prill"

Jump to navigation Jump to search
1.008 bytes removed ,  2 vjet më parë
Faqja u zëvendësua me ''''20 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 1''' '''21 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 2''''
(Faqja u zëvendësua me ''''20 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 1''' '''21 Prill 2016''' '''Elfi Gordon 2'''')
Etiketa: Zëvendësuar
'''20 Prill 2016'''
20 prilli është dita e 110-të e vitit(111-të në vitin e brishtë) në kalendarin Gregorian.Dhe mbesin 255 ditë për në fundvit.{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|mars (muaj)|prill|qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1936]] — Trupat [[Italia]]ne okupojnë [[Etiopia|Etipoopinë]] .
* [[1972]] - Apolo 16 zbriti në [[Hëna|Hënë]].
* [[2009]] - [[Arabia Saudite]] njeh pavarësinë e Kosovës
 
'''Elfi Gordon 1'''
== Lindje ==
* [[1808]] - [[Napoleon III Bonaparte]], kryetar dhe perandor i [[Franca|Francës]] (vdiq më [[1873]])
* [[1889]] - [[Adolf Hitler]], kryeminister gjerman dhe udhëheqës i [[Reich i tretë]] (vdiq më [[1945]])
* [[1967]] - [[Mike Portnoy]], ish-bateristi dhe themeluesi i bendit [[Dream Theater]]
 
'''21 Prill 2016'''
== Vdekje ==
* [[1314]] - [[Papa Clemens V]] (lindi më [[1260]])
* [[1918]] - [[Karl Ferdinand Braun]], fizikant gjerman
* [[1995]] - [[Milovan Đilas]], politikan serb. (i lindur 1911.)
* [[2014]] - [[Koçi Petriti]], poet shqiptar.
 
'''Elfi Gordon 2'''
== Festa dhe përvjetore ==
* [[Pashkët]] e krishtera kremtohen nga Katolikët dhe Ortodoksët, Festa e Ringjalljes së [[Krishti]]t
 
[[Kategoria:Prill]]
Anonymous user

Menyja e navigimit