Ndryshimi mes inspektimeve të "Fan Noli"

Jump to navigation Jump to search
255 bytes added ,  2 vjet më parë
+
v
(+)
| Emblema_përshkrim =
|Paraardhësi=[[Iljaz bej Vrioni]]|Pasardhësi=[[Ahmet Zogu]]}}
'''FanTheofan Noli''' i njohur më shumë si '''Fan Noli''' (''Stilian Mavromati;'' Ibriktepe, [[6 janar]] [[1882]] - [[13 mars]] [[1965]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]]) ka qenë prift, përkthyes, politikan, diplomat,<ref>[http://www.parlamenti.altirana.com/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005] - <tt>Republika e Shqipërisë KUVENDI</tt>. Tiranë 2005</ref> poet e historian [[shqiptar]].
 
== JetaBiografia ==
Ai uU lind më [[6 janar]] [[1882]] në [[İbriktepe]] (turqisht për [[Qytezë]]), një fshat shqiptar në [[Trakia|Trakë]], jo shumë larg nga [[Edirne|Edreneja]]. Si disa fshatra të tjerë të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe traditat e të parëve. Noli e konsideronte fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e [[Rrethi i Kolonjës|Kolonjës]].<ref>Shqiptarët erdhën këtyre anëve gjatë [[Perandoria Bizantine|Perandorisë Bizantine]]. Sipas Nolit Ibrik-Tepe ishte një vendqëndrim ushtarak i Perandorisë, e zgjedhur prej afrisë me Kostandinopojën. Shumë shqiptarë udhëtuan andej për t’u bërë ushtarë dhe ngelën aty me rënien e Kostandinopojës më 1453. Fan S. Noli. Autobiografia (Prishtina, 1968) f. 3</ref>
 
I ati i tij, Stiliani,Stilian ndonëseGjergj trashëgoi tokë si pronëNoli, nukishte u mor me [[Bujqësia|bujqësi]], por shërbeu si psaltpsallt në kishën eortodokse të fshatit.; Ee ëma, MariaMarie Gollaqi, ishte shtëpiake. FamiljaTheofani uishte shtuai shumëdyti dhendër erdhitrembëdhjetë njëfëmijë, kohështatë prej jetesa ucilëve vdiqën e vështirëfoshnjëri. përFamilja rronte me tokat që kishte si pronë. Sa qe i mitur, Noli hoqi sëmundje të rënda, prandaj shkollën e nisi me vonesë.<ref>{{Cite book|title=Jeta e Fan. S. Nolit|last=Bala|first=Vehbi|publisher=Shtëpia Botuese e Librit Politik|year=1972|isbn=|location=Tiranë|pages=15-19|oclc=30964481}}</ref>
 
Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në gjuhën greke në [[Heybeliada]], [[Stamboll]]. Gjithsesi, tek ai ndikoi më shumë krenaria e fshatit shqiptar për të kaluarën historike dhe dashuria për shkrimin shqip kundrejt ndikimit të mbrapshtë politik që donte të kishte Patriarkana Ortodokse tek ortodoksët e kombësive të ndryshme, veçanërisht shqiptarët.
* Bethoveni dhe Revolucioni Francez
 
== BurimeReferencat ==
{{reflist|2}}
==Lidhje të jashtme ==
Anonymous user

Menyja e navigimit