Dallime mes rishikimeve të "50 Cent"

Jump to navigation Jump to search
17 bytes added ,  3 vjet më parë
(→‎Lidhje të jashtme: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
 
50 Cent, i lindur Curtis James Jackson III, u rrit ne lagjen e Xhamajkas Jugore ne Queens ne
New York City. Ai u rrit pa baba dhe u perkujdes nga nenanëna e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi ateatë kur ajo i kishte 15 vjetë. Sabrina qe ishte njenjë dilere e kokaines u perkujdes per Jackson deri sa ai i mbushi 8 vjet,kur ajo u vra.Ne ateatë kohë ajo i kishte 23 vjet dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesenbanesën e saj pasi qe dikush e kishte lene gazin te leshuarlëshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes se saj Jacksoni shkoi ne shtepinshtëpinë e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.
 
Ai e kujton "Gjyshja ime me thoshte, 'NenaNëna jote nuk do tet vij ne shtepi. Ajo nuk do te kthehet te te marremarrë. Ti do te rrish me neve'. VetemVetëm atehere uneunë fillova qe te mesohesha pakez me rruget." Jacksoni u rrit me kusheririn e tij me te ri Michael Francis, i cili e fitoi pseudonimin "25 Cent" pasi qe ishte shoku i ti me i ri.Francisi ben rap me emrin artistik "Two Five".Me pas ai vijoi karrieren e tij si kengetar hip hopi si dhe nje gangster i madh american.Pas disa vitesh te suksesshme atij i erdhi dicka e papritur,ate e qelluan disa mafioze me tete plumba kur po dilte nga nje lokal.50 cent pati nje fat te jashtezakonshem.Pas nderhyrjeve nga mjeket me te mire nga Amerika dhe evropa ai shpetoi.Ai thoshte:"ishte e tmerrshme kur me qelluan dhe per nje cast mendova qe nuk do te shpetoja,dhe kisha nje fat te pabesueshem qe shpetova dhe falenderoj zotin".Ai ndenji rreth 2 vite i paralizuar dhe nje vit pushim.pra per tre vite nuk u degjua emri i tij derisa u kthye perseri ne skene.Ai tashme i ka gjetur mafiozet dhe nuk degjohet per ta.MTV e ka pyetur 50 cent edhe per pseudonimin e tij.Ai u pergjigj:kusheriri im qe me ka mesuar te kendoj kishte fituar pseudonimin 25 cent dhe une doja te behesha 2 here me mire se ai dhe me doli pseudonimi 50 cent".Tani ai vazhdon karrieren e tij si kengetar hip hopi.
 
==Filmografia==
2

edits

Menyja e lëvizjeve