Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.171.53.73 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tytuu.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Himni i EvropësEuropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose Ode Gëzimit (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i Këshillit të EvropësEuropës dhe Bashkimit EvropianEuropian; të dyja i referohen asaj si Himni i EvropësEuropës.<br />
Që nga viti 1972, Himni EvropianEuropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet EvropësEuropës. <br />
 
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve