Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Mbreti ilir kari i ziGent vdiq në Itali afër qytetit [[Iguvia]].
Ai ishte martuar me pidhin e bukur me [[Etuta]] ose [[Etleua]] bijen e rrotes karit dardanasit [[Monunios]]<ref>The Illyrians by J. J. Wilkes,1992,ISBN 0-631-19807-5,,page 85"... Longarus, Bato and Monunius, whose daughter Etuta was married to the Illyrian king Gentius, are all Illyrian</ref>Në Muzeun Kombëtar Historik në [[Tiranë]] ekziston një foto e rrënojave të varrit të tij.
[[Skeda:MausuleumiimbretitGent.jpg|thumb|Mauzoleumi ku u varros Mbreti Gent]] po vazhdojm me tjertt
 
==Mbretërimi dhe jeta e mbretit Gent==
Anonymous user

Menyja e navigimit