Ndryshimi mes inspektimeve të "Kostandinopoja"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Istanbul and Bosporus big.jpg|parapamje|200px|Stambolli dhe Bosfori, marrje satelitore.]]
'''KonstandinopojaKostadinopoja''' ([[Greqishtja|greq.]] ''Κωνσταντινούπολις'' / ''Konstantinupolis'' - "Qyteti i KonstantinitKostadinit) u themelua nga [[grekët]] në vitin [[660 p.e.s.]] me emrin Vizantion (''Βυζάντιον'' - shqip [[Bizanti]]) dhe e mbajti këtë emër deri në vitin [[1930]], vit në të cilin [[Qemal Ataturk]] kreu reforma kombëtare turke duke e quajtur İstanbul (shqip [[Stambolli]]).
 
== Historia ==
1.542

edits

Menyja e navigimit