Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: përpunim burimi 2017
No edit summary
{{cung}}
'''Kreu i Shtetit''' ose '''Kryetari i Shtetit''' është një emërtim i përgjithshëm i përdorur në terminologjinë e ligjit ndërkombëtar, shkencave politike dhe protokollit diplomatik për të treguar rangun më të lartë zyrtar të një shteti sovran, i cili përmbush detyrën e përfaqësimit publik të atij shteti.
Në shumicësn e shteteve, Kreu i Shtetit është një person natyral (njeri), por ka të paktën katër përjashtime nga ky rregull: '''[[Zvicra]], [[Bosnje-Hercegovina]], [[Andorra]]''' dhe '''[[San Marino]]'''. Në këto shtete, Kreu i Shtetit është një grup i përbërë nga më shumë se një person.<br>dhe pastaj geng geng
 
fero esht kingi i kingave pi kingave san mario
 
Shpesh Kreu i Shtetit dallohet nga Kryetari i Qeverisë. Në shumicën e sistemeve parlamentare, monarku ose presidenti përmbush rolin e Kreut të Shtetit ndërsa ''kryeministri'' ose ''kancelari'' atë të '''kryetarit të qeverisë'''. Në shtetet me sistem presidencial dhe disa monarki absolute, këto dy figura përputhen.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve