Dallime mes rishikimeve të "Mehmet bej Konica"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Kutia Politikan|Emri=Mehmet bej Konica|Figura=Mehmet Konica.jpg|Madhësia e Figurës=250px|Detyra=Ministër i Punëve të Jashtme|Fillimi i afatit=25 dhjetor 1918|Mbarimi i afatit=14 nëntor 1920|Paraardhësi=[[Preng Bibë Doda]] më1914|Pasardhësi=zv. [[Mehdi bej Frashëri]] dhjetor 1919 / [[Iljaz bej Vrioni]]|Datëlindja=[[1881]]|Vendlindja=[[Konicë]], [[Perandoria Osmane]])|Datëvdekja=[[1946]]|Vendvdekja=[[Romë]], [[Itali]]|Kombësia=Shqiptarë|Profesioni=nëpunës, diplomat|Partia=|Feja=mysliman suni|Bashkëshortja=Edipe hanëm Zavalani|Fëmijë=Skënder, Skifter, Merushe, Lavdia}}
 
'''Mehmet bej Konica''' ([[Konica|Konicë]], [[1881]] - [[Roma|Romë]], [[1946]]) ishte ministër i punëve të jashtme, diplomat karriere dhe veprimtar politik shqiptar.
 
== Jeta ==
Lindi në Konicë, në oxhakun e bejlerëve të njohur si Zenelbejllinjtë, i biri i Shahin beut dhe Lalia hanëm Delvinës<ref name=":0">[[Agron Alibali|Alibali A]]., ''Faik Konica më 1911-1912 Vitet e Harvardit dhe të “Vatrës”,'' [[Gazeta Shqiptare|Gazeta shqiptare]] ("Milosao", suplement). - Nr. 5142, 19 dhjetor, 2010, f. II - V.</ref>, vëlla i [[Faik Konica|Faik Konicës]]<ref name=":1">Kelmendi R., ''Konica siç nuk e njohim, të dhënat të reja për prindërit, motrat e vëllezërit'', shqiptarja.com, 19 janar 2014.</ref>. Arsimimin e filloi në [[Janina|Janinë]] në gjimnazin [[Zosimea|"Zosimea"]] dhe e përfundoi në liceun perandorak "[[Shkolla Gallata Saraj|Gallatasaraj]]" në [[Stambolli|Stamboll]]. Studimet universitare i kreu në Shkollën e Lartë Administrative "[[Mekteb-i-Mylkie|Mylkie]]" të kryeqytetit perandorak<ref name=":2">Dervishi K., Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet, Tiranë: "55", 2012. fq. 158. ISBN 978-9943-56-22-5</ref>.
 
Më 1903-1908 sekretar diplomatik për shtypin në ministrinë e Punëve të Jashtme Osmane. Më 1908-1913 nënkonsull osman në [[Trieste]], [[Rijeka|Fiume]], Sulina ([[Rumania|Rumani]]), [[Narta|Artë]] e [[Korfuzi (qyteti)|Korfuz]] dhe si konsull në [[Varna]] të [[Bullgaria|Bullgarisë]]. Në janar 1913 e deri në fillimin e [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]] vihet në shërbim të qeverisë shqiptare.
1.542

edits

Menyja e lëvizjeve