Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes added ,  1 vit më parë
v
Ndryshova vetem nje foto te liqenit te ohrit, fotoja eshte e bere prej meje
v
v (Ndryshova vetem nje foto te liqenit te ohrit, fotoja eshte e bere prej meje)
 
=== Turizmi ===
[[Skeda:PogradeccoastShëtitorja e Pogradecit.jpg|thumbalt=|djathasparapamje|230px230x230px|Liqeni i Ohrit]]
Plazhi e Pogradecit ndodhet brenda në qytet përgjatë shetitores "1 Maji". Është një plazh më rërë, ujë të pastër dhe mundësi për argetim. Në Pogradec ka edhe disa plazhe të tjerë private e publike, me rërë e guralece të vegjël. Jashtë qytetit janë plazhet me ujë të kristaltë të Linit dhe Tushëmishtit.
 
Në Pogradec ndodhet klubi futbollistik [[KS Pogradeci]], i cili luan në kategorinë e parë, pas një sezoni 2011-2012 në atë superioren.
 
== TransportiTransporti0 ==
Pogradeci ndodhet rreth 139 km larg [[Tirana|Tiranës]], kryeqytetit të Shqipërisë, 40 km larg nga [[Korça]], 5 km larg nga [[Tushëmishti]] (pikë kalimi kufitar me [[Republika e Maqedonisë|Maqedoninë]]), 25 km larg [[Ohri]]t (qytetit përballe Pogradecit në anën tjetër të liqenit).
 
== Galeria ==
<gallery heights="150" mode="packed">
Skeda:Liqeni Ohrit. Pogradec.jpg | Liqeni i Ohrit
Skeda:Hotel Royal in Pogradec.jpg | Hoteli "Royal"
Skeda:Streets in Pogradec 001.jpg | Rrugë në Pogradec
Skeda:Pogradec, beach at Rruga Driloni 2.jpg | Plazhi afër Drilonit
Skeda:Albania 353.jpg | Bulevardi "Evropa" në Pogradec
Skeda:Albania 346.jpg | Bregu në Pogradec
Skeda:Drilon Swans Park in Pogradec.JPG |Parku i Drilonit
</gallery>
 

Menyja e navigimit